שאלות ותשובות נפוצות

ריכזנו עבורכם תשובות לשאלות הנפוצות ביותר אשר עולות בקרב מתעניינים בקבלת האזרחות הפורטוגלית והדרכון האירופי:

אתם כמובן מוזמנים לפנות אלינו באמצעות השארת פרטים או להתקשר אלינו אם יש לכם שאלות נוספות ותרצו לערוך בירור זכאות ולקבל מידע נוסף על התהליך, ללא כל תמורה או התחייבות.

משהו רישמי

באופן כללי מאוד (עם חריגים וסייגים), החוק הפורטוגלי קובע כי ממשלת פורטוגל תוכל להעניק אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד מפורטוגל, מגיל 18 ומעלה, שיצליחו להוכיח (במגוון דרכים ואפשרויות) שיש להם קשר מסורתי לקהילה בעלת שורשים ספרדיים בפורטוגל לרוב באמצעות שמות המשפחה, אילן יוחסין ישיר ו/או עקיף, שפה, מסמכים שונים (רשמיים ולא רשמיים), עדויות וראיות נוספות. תנאי נוסף הינו היעדר רישום פלילי משמעותי וכן קבלת אישור על היעדר רישום פלילי ממדינה בה המבקש/ת שהו (כשהיו מעל לגיל 16) למשך למעלה מ- 3 חודשים ברציפות. 

כן. בניגוד למדינות רבות אחרות, החוק הפורטוגלי מאפשר גם לבן/בת זוג של זכאי להיות זכאי גם כן באזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי מעצם קשר הנישואין, בתנאים הקבועים בחוק.

מאחר וכמות הזכאים רבה וכמות הבקשות המונחות על שולחן הקהילה היהודית בפורטוגל ובמשרדי הממשלה גדלה עם הזמן ועם הביקוש הרב, התהליך נע בין שנה לשנתיים ובמידה מסוימת משך התהליך מושפע משיתוף הפעולה מצד הזכאים בכל הנוגע להמצאת המסמכים הנדרשים, תשלום התמורה בזמן ומענה לשאלות נדרשות באופן מהיר.

כן! לרבים מאוד אין מסמכים מקוריים ממדינות המוצא, מסיבות שונות ומובנות לחלוטין וזו הסיבה שהחוק הפורטוגלי, התקנות, הקהילה היהודית ומשרדי הממשלה השונים, גמישים ביחס לאופן ההוכחה ומוכנים לקבל סוגים שונים של ״ראיות״ ו״עדויות״ להוכחת הקשר ליהדות ספרד- כאשר ההוכחה החזקה והמשמעותית (והאובייקטיבית) ביותר היא שמות משפחה באילן היוחסין. אנו נדע כיצד להכין את תיק האזרחות שלכם, בהתאם למידע שנמסר לנו מכם כך שיהיה בו די כדי להוכיח את זכאותם ושתקבלו את האזרחות הפורטוגלית והדרכון האירופאי.

מאחר ויש להראות זהות בין המסמכים השונים ולהראות את הקשר המשפחתי בין הזכאים השונים, בכל מקרה של שינוי שם, יש לצרף תיעוד לשינוי השם והדבר פשוט ביותר- באמצעות ״תעודה המעידה על שינוי שם״ אותה מנפיקה רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים ובמקרה הצורך, במקרים מורכבים יותר, אם כתוצאה מטעויות רישום ו/או אימוצים ו/או אחרים- קיימת אפשרות לפנות לערכאות המשפטיות, הן בישראל והן בפורטוגל לצורך קבלת האישור הנדרש וכאמור, מאחר והדרישות להוכחה הינן ״גמישות״ באופן יחסי, במקרים מסוימים ניתן להוכיח את שינוי השם או מקורותיו באמצעים לא רשמיים ומסמכים לאו-דווקא רשמיים שמנפיקה המדינה.

לא. נכון להיום, אין דרישה לידיעת השפה ו/או למעבר מבחן כזה או אחר כתנאי לקבלת האזרחות הפורטוגלית והדרכון, כפי שנעשה בספרד לדוגמא. ייתכן, כי בעתיד החוק והתקנות ישתנו וכן תידרש ידיעת השפה ועל-כן הביקוש והפניות כעת הינם רבים, שכן תנאי הזכאות והדרישות כיום הינן מקלות ונוחות.

רשימת המסמכים כוללת בעיקר מסמכי תיעוד רשמיים של מדינת-ישראל שלכולנו יש זכות וגישה לקבל אותם כגון: תעודת לידה (לילידי ישראל), תמצית רישום אוכלוסין, תעודה המעידה על שינוי שם (במקרה הצורך), תעודה המעידה על אזרחות ישראלית, תעודת נישואין/תעודת גירושין, ״תעודת יושר״ ומסמכים נוספים לפי העניין. את כל המסמכים ניתן לקבל ישירות בלשכות רשות האוכלוסין וההגירה השונות בארץ (משרד הפנים), המועצות הדתיות ואת חלקם אף להזמין דרך האינטרנט ישירות לבית ו/או ישירות לקונסוליה הפורטוגלית (״תעודת היושר הקונוסולרית״). בנוסף, מסמכים נוספים שיכולים לעזור (אך לא בגדר חובה) להוכיח את הזיקה ו/או הקשר למסורת היהודית הספרדית כגון כתובה, מסמכים שונים (תעודות בית-ספר, תעודות עליה/תעודות מעבר, שטרי מכר), כתבי-קודש, מכתבים מרבנים, תמונות, תצהירים ועוד….

כן. החוק הפורטוגלי קובע כי הזכאות עוברת ״בירושה״ גם במקרה והזכאים הראשוניים נפטרו ולכן, גם במקרים כאלו, הזכאות קיימת ואנו יכולים להוכיח את הזיקה באמצעים שונים ולא מורכבים.

לא. אנחנו עושים את כל התהליך עבורכם ישירות בפורטוגל ולכן אינכם נדרשים לטוס לחו״ל על-מנת לקבל את האזרחות והדרכון. במקרים מסוימים, כל שתדרשו לעשות, לפי הנהלים הפורטוגליים, הוא להגיע לקונסוליה בישראל פעם אחת או פעמיים במהלך כל התהליך, כאשר אחת מהן היא כדי לקבל את הדרכון כמובן.

כן, בתנאים מסוימים. כמובן שכל עבירה וכל רישום שונה האחד מהשני. לפי החוק הפורטוגלי, רק עבירה אשר מהווה, בפורטוגל, עבירה מסוג ׳פשע׳ (עבירה שהעונש בגינה הוא מאסר של 3 שנים ומעלה) מהווה מכשול לקבלת האזרחות והדרכון הפורטוגלי ועל-כן אנו ממליצים לכם להתייעץ איתנו קודם להסקת מסקנות.

כן. לפי החוק הפורטוגלי, בניגוד אגב למדינות אחרות, אין חובת אזרוח של דורות קודמים, כל עוד מבקש/ת הבקשה הוא/היא מעל גיל 18. לדוגמא: מרים נולדה במרוקו בשנת 1920, עלתה לארץ עם ילדיה בשנת 1960 ונפטרה בשנת 2008 . אורן, אחד מנכדיה (הבן של בתה הבכורה של מרים) רוצה לקבל אזרחות פורטוגלית ודרכון פורטוגלי, בין היתר כי הוא חושב על לימודים בגרמניה. במקרה כזה, הוא זכאי ואין חובה שאמא שלו תתאזרח גם כן והוא יוכל ישירות להגיש בקשה מכח זכאותו של סבתא שלו, על-אף שנפטרה.

אחרי שנים של ניסיון, של למידה מתמדת ושל מציאת פתרונות לכל כך הרבה סוגיות, שאלות ומכשולים בירוקרטיים- הגענו למצב שבו הקבוצה, על אנשי המקצוע שלה, יכולים לקבוע, על בסיס נתונים בסיסיים בלבד ועוד בטרם תחילת הליך רשמית, האם קיימת זכאות והסיכויים לקבלת האזרחות והדרכון הפורטוגלי בסוף התהליך ולכן, אנו ניקח לטיפולנו רק תיקים בהם אנו סמוכים ובטוחים כי התוצאה תהיה קבלת האזרחות והדרכון, אחרת, אנו חוטאים לאני המאמין שלנו. יתרה מזאת, במקרים בהם לקחנו תחת טיפולנו תיק ונמצא במהלך התהליך, מטעמים התלויים בנו, כי קבלת האזרחות לא תהיה אפשרית- כי אז אנו מתחייבים להעניק החזר כספי, כמצוין בהסכם ההתקשרות בין הצדדים.

תלוי. באופן כללי, אין כלל גורף לפיו לא ניתן לקבל אזרחות פורטוגלית באם המבקש/ת משרת/ת בצבא ו/או בגוף בטחוני כזה או אחר, שכן התשובה תלויה, בסופו של יום, במקרה הפרטני של המבקש/ת, בתפקיד אותו הוא/היא ממלאים, בדרגה ובאופי השירות. מהניסיון שלנו, רבים המקרים בהם אין איסור בקבלת אזרחות פורטוגלית בנסיבות אלו, אך אנו ממליצים בחום לפנות לממונה על משאבי-אנוש ו/או אמרכלות ו/או לממונה הישיר ולבקש לקבל תשובה באופן פרטני בטרם כניסה לתהליך.

ממש לא! כחלק מאמנת השירות שלנו, מהסכם ההתקשרות ההדדי ומרצון להבטיח וודאות וביטחון ללקוחות שלנו, אנו מבקשים כי התמורה בגין התהליך תשולם לפי קצב התקדמות התהליך, לרוב ב- 3 פעימות ובמספר תשלומים לנוחות הלקוחות, כאשר הפעימה האחרונה והגבוהה יותר מבחינת התמורה, משולמת רק בסוף ההליך, לאחר קבלת מסמכי המקור הפורטוגליים במשרדי הקבוצה.

ES שכבה נוספת
+
לקוחות פעילים
ES שכבה נוספת
שנות נסיון
ES שכבה נוספת
+
אזרחים חדשים השנה

רוצה לברר פרטים נוספים אודות זכאותך?

לוגו ESISrael

לקוחות יקרים
תודה שפניתם אלינו

החל מיום 01.09.22 הפסיקה ממשלת פורטוגל את מתן האישורים לאזרחות.

בהצלחה