אזרחות פורטוגלית ודרכון אירופאי

פורטוגל

הרפובליקה הפורטוגלית – פורטוגל – República Portuguesa היא מדינה הממוקמת בדרום-מערב אירופה וגובלת עם ספרד. תחת ריבונות פורטוגל עוד מספר איים באוקיינוס האטלנטי. לפורטוגל היסטוריה מטלטלת, עשירה ומרתקת שתחילתה בימי הביניים המוקדמים.  עיר הבירה של פורטוגל והעיר בעלת התושבים הרב ביותר בפורטוגל היא עיר הנמל-ליסבון. פורטוגל מחולקת ל- 18 מחוזות, כאשר השניים הגדולים ביותר הם בליסבון ובפורטו. פורטוגל מקיימת משטר רפובליקני-דמוקרטי.

פורטוגל מונה כ- 11 מיליון תושבים, אשר רובם נמנים על הדת הנוצרית הקתולית, אך לפורטוגל כמדינה אין דת רשמית. בפורטוגל אוכלוסיית מהגרים המהווה כ- 7.5 אחוזים מכלל האוכלוסייה, אשר רובם הגיעו ממושבות באסיה ובאפריקה שהיו בעבר תחת שליטה פורטוגלית, כמו כן בפורטוגל אזרחים רבין מארצות מזרח אירופה, ברזיל וכן מאנגליה וספרד. השפה הפורטוגלית הינה השפה הרשמית ומדוברת ביותר.

פורטוגל הצטרפה לאיחוד האירופאי עוד בשנת 1986 והחל משנת 1999 ועד היום המטבע הרשמי במדינה, כמו רוב מדינות האיחוד האירופאי הוא האירו.

משהו רישמי

יהדות פורטוגל

העדויות הקדומות ביותר לקיומן של קהילות יהודיות בפורטוגל הן עוד מהמאה ה- 12, כאשר מאז ועד היום (גם לאחר הגירוש והפרעות), הקהילה היהודית בליסבון היא הגדולה ביותר של יהודי פורטוגל.

אי אפשר לדבר על יהדות פורטוגל מבלי לדבר על גירוש יהודי ספרד בכפייה בשנת 1492 (אשר רובם עברו לשכנה, לספרד) וזאת משום ש 4 שנים מאוחר יותר, בשנת 1496, לאחר שאוכלוסיית היהודים בפורטוגל גדלה משמעותית (לאחר שרבים מיהודי ספרד שהו בפורטוגל לאחר גירושם), הוצא צו הגירוש גם על היהודים בפורטוגל, אשר חלקם, בפועל, נשארו בפורטוגל, אך לא כיהודים (הם הוטבלו כנוצרים, אך בסתר, רובם המשיכו לשמור על יהדותם- כאנוסים). רוב המגורשים, היגרו למרוקו, לוב ושאר מדינות צפון אפריקה, יוון, ברזיל, תורכיה ועוד.

היהודים בפורטוגל, עד שנות ה- 90 של המאה ה- 20, עדיין היוו מיעוט משמעותי מאוד במדינה עם כ- 500 אזרחים בלבד וגם את הדת ואת יהדותם, הסתירו. רק לקראת תחילת שנות ה-90, לאחר שמונתה לפורטוגל לראשונה שגרירה ישראלית ולאחר שנחשפה להיסטוריה היהודית ולאנוסים, נערכה פניה לרב הראשי לישראל דאז, הרב אליהו בקשי דורון שבסיועו ובסיוע הרב שלמה סבג, הוקם ליהודים בית כנסת במטרה להשיב ליהודים את יהדותם.

נכון להיום, מעריכים שבפורטוגל חיים כ- 1,200 יהודים (ללא צאצאי האנוסים).

הזכות לקבלת האזרחות הפורטוגלית והדרכון הפורטוגלי

בפברואר 2015, פורטוגל הכריזה כי תאפשר ליהודים, צאצאי מגורשי ספרד, לקבל אזרחות פורטוגלית (Cidadania Portuguesa) וקבעו תנאי זכאות ריאליים וגמישים יחסית, בניגוד למדינות אירופה אחרות אשר הדרישות והתנאים כדי לקבל אזרחים לא פשוטה.

ממשלת פורטוגל, לאחר הליכים פרלמנטריים שונים, קבעה כי מגורשי ספרד יוכלו לשוב אל ביתם. כל יוצאי ספרד ועדות המזרח בסופו של יום, נחשבים לזכאים לפי החוק הפורטוגלי ויכולים לבקש ו/או לדרוש את האזרחות הפורטוגלית ולהחזיק בדרכון אירופי.

אם כך, כל אזרח ישראלי, יהודי, בעל זיקה למגורשי ספרד ולעדות המזרח הינו זכאי והזכאות נבחנת, בעיקר, באמצעות העץ המשפחתי/אילן היוחסין ושם המשפחה (גם אם שונה במהלך השנים). רשימת שמות המשפחה הרשמית של פורטוגל, אשר משתנה ומתעדכנת מדי פעם לאור מחקרים גנאלוגיים שמצאו כי שמות משפחה המשויכים לעדות המזרח וליהודי ספרד הם רבים מאוד ועברו ״שינויים״ ו״שידרוגים״ שונים במאות השנים ולכן גם אם שם המשפחה שלכם כיום ואף במאה השנים האחרונות לא נשמע או נכתב או יכול להראות זיקה לשם משפחה מעדות המזרח, אין בכך כדי לפסול את זכאותכם, שכן המחקרים הרבים ערכו ועורכים מחקרים שחוזרים אף 500 שנים אחורנית בשינויים בשמות ובמדינות אליהן מגורשי ספרד היגרו ובין היתר למדינות הבאות: מרוקו, טורקיה, בולגריה, לוב, תוניס, פורטוגל, מצרים, סוריה, יוגוסלביה ועוד..

חשוב לדעת, כי החוקים והתקנות שהותקנו מכוחם הינם מורכבים וכוללים סעיפים ותתי סעיפים שונים ובהם דרישות שונות ותנאים שונים, בהתאם לנסיבות ולנתונים משתנים רבים ולכן יש לבחון את הנתונים ואת המידע ביתר זהירות, במקצועיות וברגישות שכן פנייה ודרישת האזרחות שלא בהתאם ל״מסלול״ החוקי הנכון, כרוכה בהשקעת משאבים רבים לשווא ולכן חשוב לבחור באנשי שירות ומקצוע החיים ונושמים את התחום, בעלי-ניסיון ושאנשי המקצוע המועסקים מטעמם (עורכי-דין, חוקרים, נוטריונים, מתורגמנים וכו׳) פועלים במקום שבו הכל קורה- בפורטוגל עצמה.

דרכון פורטוגלי = דרכון אירופי

28 מדינות באירופה (נכון להיום) מהוות את ״האיחוד האירופי״- מעין ״מדינת-על״ בעלת מוסדות מוסכמים, חוקים, ארגונים ומדיניות הגנה משותפת לרווחת האזרחים והתושבים, תוך שמירה על ריבונותן של כל אחת המדינות בהתאם למאפייניה.

כל אזרח מכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, ופורטוגל ביניהן, זכאי לעבור באופן חופשי בין כל מדינות האיחוד, להגר, לגור ולשהות בכל אחת מהמדינות ללא הגבלה וללא תנאים, מורשה לעסוק במסחר ו/או לעבוד בשוק העבודה ללא אישורים מיוחדים וזכאי לעשות שימוש בשירותי הבריאות, הרווחה והחינוך שבמדינתו ו/או בכל אחת מהמדינות האחרות שבאיחוד האירופי.

במהלך השנים ולבטח מאז פורטוגל מאפשרת לישראלים הזכאים לקבל אזרחות פורטוגלית, ביקשנו לשאול את הפונים אלינו ואת הלקוחות שלנו, מה הסיבה בגינה הם מבקשים לקבל אזרחות פורטוגלית ולהחזיק בדרכון פורטוגלי. בטרם החוק איפשר לישראלים הזכאים לקבל את האזרחות הפורטוגלית בקלות יחסית, הסיבה העיקרית היתה רצון לשייכות, שורשים, היסטוריה ועיסוק במסחר ונדל״ן. לאחר חקיקת החוק ומתן האפשרות, ולבטח לאור העובדה כי פורטוגל הינה אחת ממדינות האיחוד האירופי, נוספו סיבות והן השקעה בנדל״ן ברחבי אירופה, מסחר, הגירה ובעיקר לימודים עבור הילדים ועבור הנכדים, בחינם או בסבסוד משמעותי במוסדות היוקרתיים הרבים להשכלה גבוהה באירופה, אך אחת הסיבות שאנו שומעים יותר מכל היא ״שתהיה אופציה אחרת, בטח בעולם המשוגע שאנחנו חיים בו- תמיד טוב שיש אפשרות בחירה, זה נותן שקט נפשי, גם אם לא נעשה בזה שימוש״.

רוצה לברר פרטים נוספים אודות זכאותך?

לוגו ESISrael

לקוחות יקרים
תודה שפניתם אלינו

החל מיום 01.09.22 הפסיקה ממשלת פורטוגל את מתן האישורים לאזרחות.

בהצלחה