5 שאלות ותשובות בנוגע להוצאת דרכון פורטוגלי

אלפי ישראלים פונים מדי שנה לשגרירויות אירופאיות שונות בניסיון לקבל דרכון אירופאי. למה זה כל כך מושך את כולם? פשוט – דרכון ואזרחות במדינה המשוייכת לאיחוד האירופי מקנה זכויות פנטסטיות בכל רחבי היבשת – אפשרות למגורים, עבודה, שירותי רפואה, הזכות לרכוש נכסי נדל"ן באירופה בתנאים השמורים רק לאזרחי האיחוד ועוד.
דרכון פורטוגלי הפך לאטרקטיבי במיוחד, מאז שפורטוגל הכריזה באופן רשמי על האפשרות לקבל אזרחות פורטוגלית, עבור מי שאבותיהם היו בעבר אזרחי המדינה וגורשו ממנה.
מכיוון שהנושא הזה כל כך מרתק ומושך, הכנו לכם כמה שאלות נפוצות מאוד, לצד התשובות כמובן.

כמה עולה להוציא דרכון פורטוגלי?

המחירים עשויים להשתנות מאדם לאדם, בהתאם למורכבות המקרה ולרמת הטיפול המקצועי הדרושה עד לקבלת הדרכון הנכסף, אבל תוכלו לקבל מושג כללי. המחיר הכולל מורכב מכמה גורמים:
תשלום לקהילה היהודית בפורטוגל, עבור קבלת אישור שלהם על קבלתכם לקהילה, עומד על סך 500 אירו לאדם. אם אתם מגישים בקשה עבור שני בני משפחה ומעלה, תתבקשו לשלם 250 אירו לאדם.
אגרה המשולמת לממשלת פורטוגל בסך 250 אירו עבור בולים.
בסביבות 10,000 ש"ח נוספים תתבקשו לשלם עבור שירות איסוף המסמכים הרלוונטיים, אימות המסמכים באפוסטיל של משרד החוץ, תרגומי נוטריון של כל המסמכים לפורטוגזית, הגשה ושכר טרחה. ככל שמספר בני השמפחה באותה בקשה גדל, כך המחיר פר אדם יורד.

2. כמה זמן עד שתקבלו את הדרכון?

גם כאן מדובר בתהליך המורכב מכמה שלבים, לכל אחד מהם דרוש פרק זמן משוער משלו:
בדיקת זכאות ראשונית – עד 3 ימי עבודה
קבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל – עד חודשיים.
איסוף המסמכים, הכנתם, תרגום והגשה – הזמן משתנה לפי מצב המסמכים, איתורם ומיקומם.
בסך הכל, התהליך עשוי להימשך בין שנה וחצי לשנתיים, מרגע תחילתו ועד לקבלת הדרכון הנכסף, אבל הסבלנות משתלמת, כי כשתסתיים ההמתנה תקבלו דרכון אירופאי חוקי ותקף.

3. האם תקבלו בחזרה את הכסף אם הבקשה תידחה?

התשובה היא שזה תלוי במקרה. עבור חלק מההוצאות הכרוכות בתהליך לא ניתן לקבל את התשלום בחזרה ולכן התשובה היא שזה תלוי באיזה שלב של התהליך אתם נמצאים וכמה עבודה כבר הושקעה ונעשתה, עליה יש לשלם.

האם זה נכון שכמעט כולם מקבלים דרכון בסוף התהליך?
מי שקובע בסופו של דבר אם תקבלו דרכון, או לא, היא ממשלת פורטוגל, על פי החוק והנהלים המקובלים ולכן אין אפשרות למסור התחייבות לקבלת דרכון.
יחד עם זאת, אם תקפידו לבצע ביסודיות את כל השלבים המתבקשים, תגלו מעורבות ותפעלו ביושר ובהתאם לחוק הפורטוגלי, תוכלו להגדיל את הסיכויים.
במקביל, כדאי שתכירו את התנאים של ממשלת פורטוגל להענקת אזרחות ותוודאו שאתם מסוגלים לעמוד בהם.

מה צריך לעשות כדי שגם הילדים יקבלו דרכון?
רק ילדים שנולדו לאחר קבלת האזרחות זכאים באופן אוטומטי לאזרחות בעצמם. עבור ילדים שנולדו לפני קבלת האזרחות, או תוך כדי תהליך הבקשה לאזרחות, תצטרכו להגיש בקשה בנפרד ובהתאם לגיל הילד.
עד גיל 18 תוכלו להגיש עבורם בקשה כקטינים ולאחר גיל 18 הם יצטרכו להגיש את הבקשה כבוגרים עבור עצמם.

לסיכום:

למרות שמדובר בתהליך מורכב למדי וקצת ארוך, הוא יכול להיות קל ומהיר, אם תעזרו באנשי המקצוע המתאימים, תתנהלו בהתאם לחוק הפורטוגלי ותקפידו לספק את מה שנדרש מכם בזמן.
דרכון פורטוגלי משלכם יכול להיות מציאות קיימת ולהעניק לכם את כל היתרונות שנהנים מהם אזרחי האיחוד האירופי ברחבי העולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *